شرکت ایران خودرو فارس در تاریخ 1386/2/8 تحت شماره 294058 در اداره ثبت شرکت‏ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است.

اهداف سرمایه گذاری در این طرح
شرکت ایران خودرو (سهامی عام) بعنوان بزرگترین شرکت خودروسازی خاورمیانه و با هدف توسعه ظرفیت تولید خودرو، افزایش تنوع محصولات و نیز گسترش صنایع وابسته به خودرو از جمله صنایع قطعه‏سازی عزم آن دارد که هم اهداف صادراتی محصول و یا قطعه را فراهم نماید و هم تأمین بازار داخلی را مد نظر داشته باشد و شهر شیراز با امکانات و تواناییهای بالقوه زیاد و زیرساختهای مناسب، این استعداد را دارد که تبدیل به یکی از پایگاههای صنعتی شرکت ایران خودرو در منطقه جنوب کشور گردد که بعنوان یکی از مهمترین مزیتهای آن نزدیکی به بنادر جنوبی کشور را میتوان نام برد. محل اجرای طرح با توجه به ملاحظات و اولویتهای زیر انتخاب گردیده است:

رشد و توسعه اقتصادی استان و بهره‏گیری از تواناییهای بالقوه استان فارس.
حضور در بازارهای جهانی و تولید و صادرات کالا.
تشویق سرمایه‏گذاران داخلی و خارجی برای ورود به عرصه تولید.
اقدام عملی در جهت تحقق اهداف برنامه سوم توسعه بوسیله ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری در استان.
استفاده از حجم عظیم نقدینگی موجود در استان فارس که در حال حاضر پس از تهران مقام دوم کشور را داراست.
حضور نیروی انسانی متخصص و کارشناسان صنایع مختلف (نظیر برق، الکترونیک، مخابرات، سازه و ...)
نزدیکی به فرودگاه بین‏المللی شیراز و دسترسی آسان به تمامی مراکز استانها، کشورهای حاشیه خلیج فارس و اروپا به منظور تسریع حمل و نقل در امر صادرات و واردات.
ارتباط با جاده کمربندی جنوبی شیراز به دو بندر بزرگ تجاری (بندرعباس و بوشهر) و نیز شهرهای اصفهان و کرمان. وجود بیش از 15 مرکز معتبر دانشگاهی و تحقیقاتی که از این میان می‏توان به دانشگاه شیراز، دانشکده مهندسی شیراز، دانشگاه صنعتی و آموزشکده شهید باهنر و دانشگاه آزاد اسلامی اشاره نمود که با دارا بودن سابقه پژوهشی طولانی، نقش بسیار عمده‏ای در توسعه صنعتی در سطح استان داشته و دارند.
محل احداث و اجرای طرح
محل اجرای طرح در جنوب شیراز، واقع در بلوار ولایت در نزدیکی جاده شیراز- فسا و در مجاورت فرودگاه بین‏المللی شیراز در مساحت تقریبی 20 هکتار قرار گرفته است.

موضوع فعالیت شرکت
موضوع فعالیت شرکت طبق مفاد ماده 3 اساسنامه عبارت است از تأسیس و احداث و اداره کارخانجات به منظور تولید، مونتاژ و تهیه خودرو و قطعات مربوط به آن و هر گونه دستگاه و ماشین‏آلات و قطعات و اجزاء آن و بهره‏برداری از این کارخانجات و فروش و صدور محصولات و واردات مواد اولیه و قطعات مربوطه به موجب جواز تأسیس صادره از سازمان صنایع و معادن استان فارس می‏باشد.

مبادرت به صادرات و واردات ماشین‏آلات، قطعات، خودرو، لوازم یدکی، مواد اولیه و کلیه فعالیت‏های بازرگانی مرتبط با موضوع شرکت و همچنین اقدام به سایر فعالیت‏های بازرگانی خارجی و داخلی و خدمات مهندسی و اخذ و اعطای نمایندگی فروش محصولات تولیدی و واردات.

تأسیس هرگونه شرکت و مشارکت و سرمایه‏گذاری در شرکت‏های دیگر در حدود موضوعات مذکور در بندهای 1 و 2 و مبادرت به هرگونه فعالیتی که در جهت انجام مقاصد فوق یا تسهیل اجرای آن لازم یا مفید باشد.

اقدام عملی در جهت تحقق اهداف برنامه سوم توسعه بوسیله ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری در استان.

استفاده از حجم عظیم نقدینگی موجود در استان فارس که در حال حاضر پس از تهران مقام دوم کشور را داراست.

اخذ تسهیلات مالی (ریالی و ارزی) و اعتباری از بانکها و موسسات مالی و اعتباری داخلی و خارجی.

شرکت در مناقصات و مزایدات اشخاص حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی.

شرکت در نمایشگاه‏های داخلی و خارجی.

اخذ و اعطای نمایندگی و شعبه به اشخاص حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی.

ترخیص کالای مورد نیاز شرکت از گمرکات.

برابر مقررات و با رعایت تشریفات انجام کلیه امور و فعالیتهایی که به صورت مستقیم و غیرمستقیم برای تحقق اهداف و موضوع فعالیت شرکت لازم و مفید باشد و یا به موجب تحقق موضوع فعالیت شرکت ضرورت داشته باشد.

دانش فنی مورد نیاز جهت اجرای این پروژه از شروع فاز طراحی تا زمان بهره‏برداری در قالب قرارداد توسط شرکت‏های داخلی تأمین خواهد شد که شرح فعالیت‏های مرتبط با دانش فنی پروژه و عوامل مرتبط بشرح زیر می‏باشد:

فعالیت‏های مرتبط با تکنولوژی احداث کارخانه نظیر سایت پلان، طراحی پایه و جزئی خطوط تولید، تدوین مشخصات فنی تجهیزات و ابزارآلات خطوط تولید و تست، تدوین مشخصات فنی سیستم‏های لجستیک توسط شرکت ایران خودرو انجام می‏پذیرد. همچنین فعالیت‏های مرتبط با تکنولوژی تولید خودرو شامل تهیه مدارک مربوط به پروسس‏های تولیدی و کیفی خودرو، تدوین طرح‏های جامع تولید و کیفیت و ... نیز توسط ایران خودرو انجام می‏شود.